Skip to content

Sýrie, Irán, Rusko a Čína: gangsterská čtyřka

February 14, 2012

MUSTAFA AKYOL : akyol@mustafaakyol.org

http://all4syria.info/web/archives/51480

My Turci jsme se po několika letech přání a flirtů se Sýrií dozvěděli plnou pravdu: ani za vlády syna se tam nestane a neděje nic nového. Otec dnešního prezidenta, Hafez al-Assad, zavraždil před 30 lety ve městě Hama více než 20.000 civilistů a totéž se opakovalo minulý víkend. Bašár al-Assad navázal na rodinnou tradici masového vraždění a přikázal svým jednotkám vraždění ve městě Homs, ležícím jižně od Hamy, kterému podlehlo nejméně 300 lidí.

Na to, co syrská vláda podniká proti vlastním lidem, už nestačí slova. Vše trvá už déle než rok, počty obětí dosahují téměř 10.000. Je mučeno tisíce lidí, mužů, žen i dětí, dochází ke znásilňování. Město Homs hlásí nálezy mrtvých, znetvořených, mučených a důkazy o tom, že „bezpečnostní jednotky“ své oběti často týrají čistě pro zábavu. Na YouTube se objevilo video s nahrávkami mladého chlapce, kterému byla vytržena celá spodní čelist, dokazující otřesnou krutost režimu všem, kteří se na to vůbec dokázali dívat.

Upřímně proto doufám, že všichni ti, co za toto mohou, skončí postupnou smrtí ve vězení nebo rovnou v pekle. A dokonce bych souhlasil i s tím, kdyby se objevila letadla – vyslaná skutečně jakoukoliv zemí na světě – s cílem vybombardovat základny a vojenské stavby Bašára al-Assada i všech, co k němu patří. Jen si nejsem jistý, nakolik může být tato vojenská intervence přesná, přínosná a úspěšná. Pokud však bude mít kdokoliv jakýkoliv plán, jak tyranii v Sýrii zastavit, tak je potřeba ho podpořit.

Nicméně krev nevinných není pouze na rukou syrského režimu. Lpí i na rukou jeho nejlepšího přítele – Iránu. Teherán totiž podporuje vrahy z Damašku všemi prostředky, armádou, zásobami, „vojenskými konzultanty“ a dokonce i odstřelovači najatými na vraždění disidentů. Důvodem jsou „strategické zájmy“ a solidarita se šíitskou náboženskou větví. Samotný Irán a jeho řeči o solidaritě „s utlačovanými“ to pak staví do poněkud zvláštního světla, Teherán se stává spoluvrahem.

Dále je tu Rusko, jeden ze dvou podporovatelů syrského režimu v Bezpečnostní radě OSN, které beze studu spolu s Čínou vetovalo rezoluci OSN i plán Arabské ligy „napomáhat“ změně syrského politického režimu, čímž al-Assadovi v zásadě udělilo „zabijáckou licenci“. Samotné Rusko to samozřejmě zdůvodňuje opakováním protizápadní demagogie stejně jako v předchozím případě podpory dalšího řezníka – tentokrát balkánského – Slobodana Miloševiče. Ve skutečnosti však všichni víme, že zájmy Moskvy mají ve skutečnosti daleko přízemnější podtext, který tvoří zachování vojenské základny v Sýrii, což je jediná zbývající základna mimo bývalý Sovětský svaz.

Čtvrtým členem gangu je Čína. S ohledem na Peking zde myslím není třeba vysvětlovat, že zde „lidská práva“ a to včetně toho základního práva – práva na život – nic neznamenají. Vládne zde strohá merkantilistická diktatura bez jakýchkoliv zásad přesně podle toho, co kdysi řekl Deng Xiaoping: „Nezáleží na tom, zda je kočka bílá nebo černá. Hlavní je, že chytá myši.“. Zjevně tedy nezáleží ani na tom, kolik nevinných zemře, zatímco kočka žere.

Na závěr bych však chtěl říct ještě něco jiného. Vláda naší země, Turecka, dnes vážně bojuje s různými problémy. Jsem však hrdý na to, že zároveň odsoudila režim Bašára al-Assada a to navzdory všem dobrým vztahům, které si s Damaškem vytvořila před vypuknutím současného pekla. Při zabíjení tisící nevinných se tedy nedívala jinam, jako ostatní a prokázala tak, na rozdíl od gangsterské čtyřky, aspoň nějakou základní slušnost.

08. 02. 2012

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: