Skip to content

Sýrie: série “sebevražd” v Damašku a výmysly v televizi

January 25, 2012

Všude v zemi se konají demonstrace požadující odchod syrského prezidenta Bašára Al Assada a jeho režimu a v syrské státní televizi se objevila reportáž o sebevražedném útoku v blízkosti Damašku a to v  Al Midan, v pátek 6. ledna.

Mezinárodní média  citovala syrskou státní televizi a její  “bezprostřední informace dokazující, že se ve čtvrti Al Midan odpálil přímo na křižovatce sebevražedný terorista“, ale mnohé z náznaků online ukázaly, a to bez ohledu na to, kdo je za tento útok vlastně zodpovědný, že se zde jedná o jasné znaky fikce.

Na nahrávce ukazující údajnou scénu zločinu vidíme osobu držící mikrofon, kterou náhle zabírá kamera v okamžiku, kdy rozmísťuje plastové pytle kolem krvavých skvrn na zemi. Proč reportér syrské televize cosi rozmisťuje na místě činu? Ten okamžik, kdy to komentátor zpozoruje a v důsledku toho ztratí řeč, je k nezaplacení:

Další  video ukazuje to, co se údajně považuje za první chvíle po útoku. Text pod obrazem říká “Omlouváme se za nevhodné scény“ a kamera ukazuje těla, křičící lidi a muže, který říká: „Vidíte? To je ta svoboda, kterou chtěli.“ To, co je však na videu nejvíce šokující se objevuje až během posledních sekund: „Dva objímající se muže, z nichž jeden je údajně raněný, kteří se najednou od sebe odtáhnout s gestem “Už jsme hotovi, ne?“.

Výmysly a fikce nejsou v zemi, kde vláda vlastní veškerá média a zabraňuje vstupu zahraničních novinářů, žádnou novinkou. Syrská vláda si před dvěma týdny vymyslela i útoky podobné útokům Al-Kajdy a to včetně falešného prohlášení a webové stránky, která nakonec vedla mezinárodní média k reportáži o Muslimském bratrstvu, které se k útokům přihlásilo. Syrský bloger Anas Qtish napsal příspěvek o důkazech, které jasně prokazují spojitost mezi tímto falešným prohlášením, webovou stránkou a přiznivci režimu.

@Farrouha91 na Twitteru  píše:

„Je až ironické, jak se Assadovi libanonští přívrženci mohli přetrhnout se zpravodajstvím (a obviňováním protestujících) poté, co došlo k explozi, zatímco reportáře o každodenním zabíjení se nikdy neobjeví. Proč?“.

@arwamenla dodává:

#300DaysLater a Addounia TV ve věcích fikce a výmyslů o Sýrii stále selhávají.

Režim cítí stále větší potřebu dokazovat vlastní legitimitu, takže budeme pravděpodobně i v budoucnu stále častějšími svědky jeho snahy odvrátit pozornost od boje syrského lidu za svobodu a právo.

Tento článek je součástí naší speciální přílohy Syria Protests 2011.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: